egypte toen en nu
mooie reportage van Bram Bokkers over nu het zuiden van de Rode Zee. Ben zelf 10 jaar geleden een paar keer naar Hurghada geweest, je ving daar toen nog heel leuk vis maar alles ging mee voor de handel, er werd niets terug gegooid of je moest sneller zijn dan de deckhand.
Ik begrijp dat de mensen daar erg arm zijn maar dit was toen al het slachten van de kip met de gouden eieren. Ook toen werd er geankerd in het koraal, als ik nu de betonijzeren ankers zie op een van de foto's gebeurd dat nog steeds. Over drie jaar zal het dus net zo verziekt zijn als nu bij hurghada.
als je er heen wil, het is er prachtig ook onder water, eis dat er c&r plaatsvind en eis dat ze een zandanker hebben of alleen ankeren aan boeien die er tegenwoordig schijnen te liggen, dan kunnen je kinderen er ook nog heen en iets vangen.
Ik begrijp dat de mensen daar erg arm zijn maar dit was toen al het slachten van de kip met de gouden eieren. Ook toen werd er geankerd in het koraal, als ik nu de betonijzeren ankers zie op een van de foto's gebeurd dat nog steeds. Over drie jaar zal het dus net zo verziekt zijn als nu bij hurghada.
als je er heen wil, het is er prachtig ook onder water, eis dat er c&r plaatsvind en eis dat ze een zandanker hebben of alleen ankeren aan boeien die er tegenwoordig schijnen te liggen, dan kunnen je kinderen er ook nog heen en iets vangen.
+1...!
Nico,
Je hebt weinig te eisen.
Ook al zou je 3 x de prijs betalen, zodat die mensen eten kunnen kopen. Dat eten moet toch ergens vandaan komen.
Hou in je achterhoofd dat de bevolking van afrika zal groeien van 1 miljard nu tot ruim 3,5 miljard rond het jaar 2100. Er zijn nu al grote voedseltekorten. Reken maar uit met 3,5 x zoveel monden.
Het klinkt nogal arrogant om hier vanuit nederland vanaf je bankstel te roepen (of eisen zoals jij dat zelf stelt), dat er daar C&R gevist moet worden. Iets dat trouwens ook hier op onze charterboten ook niet of nauwelijks gebeurd.
Vind je het zelf niet zwaar overdreven?
C&R eisen in een ander land, waar vissen nog welkom zijn op het bord van arme mensen?
Alleen voor het hengelplezier van buitenlanders?
Om je dood te lachen! Hier in ons eigen land is het al veel te ver gekomen met deze hengelsport- dwingelands!
Wat je voor jezelf beslist heb ik respect voor, maar dring dat svp niet aan anderen op.
Vergeten jullie niet iets? Nico merkt terecht op dat ze daarmee hun eigen bron van inkomsten kapot maken. Bovendien dient al die dode vis alleen maar op de zakken van de deckhand te spekken. Dat is heus niet voor eigen consumptie. Door C+R behoudt de plaatselijke bevolking tot in de lengte van dagen een prachtige bron van toerisme en dus van inkomsten.
Ronnie heeft gelijk. Heb daar zelf een aantal jaren geleden gevist en de visserij was super te noemen zowel qua beleving als vangsten. Maar inderdaad echt alles ging bij een paar palen ijs onderdeks. Na een week op zee was het ijs bijna gesmolten en de vissen van de eerste dagen gingen waren al pap en gingen al wer bijna op de loop. De dure en stevige vissen gingen naar de restaurants in Hurghada en de lokale markt daar (Afhankelijk van de kwaliteit) Moet ik er wel bij zeggen dat wij ver naar het zuiden zaten (maagdelijke riffen en visgronden) en dat de betreffende vissen (1 tot 6 dagen oud) nog met alles erop, eraan en erin in de laadbak van een pickup en zonder koeling nog enkele honderden kilometers door de woestijn af moesten leggen. De echte bagger werdt weggegeven aan de locals die met een plastic zak stonden te wachten. De vis die werdt verkocht was van dusdanige slechte kwaliteit dat die echt weinig of niets oplevert en die C&R vis is ook naar mijn mening vele malen meer waard dan als die wordt weggegeven of verkocht. Maar het is natuurlijk wel zo dat die mensen die daar in de woestijn wonen het op zijn zachtsts gezegd niet al te breed hebben en dan is een keer vis wel heel erg welkom. Al was het alleen maar om eens een keer iets anders dan van dat egyptische brood met "prut" te eten. Kunnen ze zonder ?? Jazeker maar wat zou jij doen als je in hun schoenen stond ?? Het zal in elk geval nog vele jaren gaan duren voordat ze gaan begrijpen wat de juiste weg is. Hopelijk komt dat op tijd want ze hebben daar een schat in handen en het is natuurlijk wel zo dat onze "beschaving" natuurlijk wel ff ik weet niet hoeveel jaar voorloopt en dat wij ook pas sinds een aantal jaren gaan inzien dat wij het ook al ik weet niet hoelang fout aan het doen zijn met die ongebreidelde onttrekking van vis aan bv onze eigen noordzee etc.
Dus "wij" zijn wel de laatste die mogen zeggen wat zij daar wel of niet zouden moeten doen. Zo werkt het natuurlijk niet.
Krijg net een bericht uit egypte van iemend die zegt dat wij niet zoveel auto moeten rijden, vlees moeten eten, broeikas gassen uit moeten stoten, etc. etc. Daar hebben ze daar namelijk last van want het wordt daar nog veel droger dan het al is en dat is slecht voor hun oogsten en het eten wordt duurder en hij heeft geen auto maar zit gewoon op zijn zeer verantwoorde kameel. Hij zegt dus als wij het allemaal met wat minder willen doen dat hij dan ook niet meer zo genoodzaakt is om te bedelen voor een vis die wij daar gevangen hebben (en waarvoor zeer veel vervuiling is veroorzaakt zoals bv zeer veel kerosine voor de vlucht, de hele week die dikke motoren in die boten etc. etc. etc. etc.
Dat zou natuurlijk wel een punt zijn waar geen enkele speld tussen te krijgen is
een grote komedie leer de mensen in afrika duurzaam vissen en wij met een grote vis zuiger er door heen blijf in sprookjes geloven
Beste Medevissers,
Na de eerste keer Hurghada ( toen nog drie hotels en een militair vliegveldje) en vlak voor de eerste Golfoorlog in 1990, ben ik daarna nog vele malen in Egypte geweest om te vissen en te snorkelen. Ook daar waar Bram was.
Het zijn fantastische koraalgebieden en bijzonder visrijk. Van commeriële visserij is nauwelijks sprake en ook aan sportvisserij wordt maar heel beperkt gedaan. Door het vangen van alle mogelijke pelagische vissoorten zoals tonijnen en makreelachtigen zul je beslit geen deuk in de visstand schieten. Met standvissen zoals groupers, trevallies en barracuda's zou ik wat voorzichtiger omspringen, maar ook dan vissen wij daar de visstand niet kapot. Er is dan ook nog overal bij vrijwel alle riffen veel vis aanwezig. Maar, het is wel zo dat de duiksport steeds meer haar plaats opeist en zorgt dat riffen niet meer voor sportvisserij toegankelijk zijn. Logisch, want het aantal duiktoeristen in Egypte overstijgt het aantal sportvissers vele malen. Heel recent was ik nog twee weken in Marsa Alam waar vissen langs heel de kust is verboden, al wordt het hier en daar wel stiekem gedaan. De Egyptenaren bekommeren zich dus wel degelijk om hun bronnen van inkomsten. Al zouden er - en daarmee ben ik het helemaal met jullie eens - best wel wat meer vissen terug mogen en ook terug kunnen. Maar, ja; dan ben je in Afrika en daar gelden als het om vis (lees dieren) gaat nu eenmaal andere normen dan bij ons.